Часто забудовник вирішує питання щодо встановлення опалювальних радіаторів: який радіатор купити в магазині? Які критерії вибору радіатора? Який радіатор найекономічніший? І ще постає багато питань. Ми спробували відповісти на питання, на які доведеться обов'язково відповісти при купівлі радіатора.
     Який вибрати радіатор?

Основним критерієм вибору радіатора можна вважати робочий тиск у системі опалення будинку.

   Як відомо, робочий тиск у системах опалення у багатоповерхових будинках до 9 атмосфер, а випробувальний – до 13 атмосфер. Відповідно, із запасом, можна застосовувати радіатори з допустимим тиском 16 атмосфер. Найбільше для цього підходять алюмінієві радіатори та біметалічні. Біметалічні радіатори, як зазначають виробники, зазвичай мають робочий тиск до 30 атмосфер. А чавунні радіатори розраховані працювати при тиску до 9 атм., як і більшість сталевих радіаторів.
Біметалеві опалювальні радіатори найкраще підходять для роботи в умовах високого тиску, а також при коливаннях тиску в опалювальній мережі. На наш досвід, висока стійкість радіаторів фірми Global.
Сталеві ж радіатори рекомендується встановлювати у приватних будинках, у будинках з індивідуальним опаленням, при невисокому тиску в системах.
     Як підібрати радіатор за потужністю?
     Радіатор опалення підбирається за його тепловою потужністю, яка повинна відповідати площі приміщення тепловтратами.
При купівлі радіатора, потужність якого більша за необхідну, кімната буде перегріватися, відповідно, буде знижена вологість повітря в кімнаті. При заниженій потужності, ви замерзатимете.
Теплову потужність, необхідну для опалення, точно підрахувати складно, розрахунки здійснюються за спеціальною методикою інженерами – теплотехніками. Необхідно врахувати багато факторів.


Підбір радіаторів часто виконують приблизно з розрахунку 100 вт. потужності радіаторів на 1 м2 опалювальної площі. Ця величина справедлива для обігріву кімнати, що має одне вікно і одну стіну, що виходить надвір. Якщо у вас є кімната 16 м? - Ви повинні встановлювати радіатор потужністю близько 1600 Вт.
Допустимо, якщо алюмінієвий радіатор має тепловіддачу однієї секції 180 вт., то вам знадобиться встановити 9 ребер (1600вт./180 вт.=8.8 ребер. Прийнято 9 ребер.)


Які радіатори економічніші?


Економічно працює радіатор, температура якого може швидко змінюватись при зміні температури теплоносія.
Іншими словами, що менше теплова інерційність радіатора, то він більш економічний. Зазвичай визначальним критерієм є маса опалювального приладу.
Найбільш масивними є чавунні радіатори. Відповідно, вони мають найбільшу теплову інерційність: вони повільно нагріваються і остигають. Коли для економічності вже не потрібно гріти припустимо, нагріту сонцем кімнату, вони ще підігрівають її. Сталеві та алюмінієві радіатори швидко можуть нагрітися, або навпаки, охолоне.
Які радіатори більш стійкі за гідроударів?
Найбільш стійкими до гідроударів є цілісні алюмінієві та біметалічні радіатори.
Гідроудари можуть пошкодити сталевий радіатор. Внаслідок пластичності матеріалу алюмінієвого радіатора, ймовірність тріщин невелика.
    Який радіатор найлегше змонтувати?
Найбільш складним у монтажі та обслуговуванні є найважчий чавунний радіатор. Одна сеція чавунного радіатора важить близько 11 кг, а наприклад, шестисекційний радіатор Calidor Super 350 важить близько 7 кг. Невелика вага алюмінієвих радіаторів полегшує їх монтаж та можливий ремонт.
З якого матеріалу радіатор довговічніший?
    Стійкість радіатора залежить від якості теплоносія.
    Теплоносієм у наших системах опалення є вода. Є радіатори більш вимогливі до якості, а є менш вимогливі.
    Радіатор із чавуну менш вимогливий до якості теплоносія. Чавун є матеріалом, стійким до корозії. Але при тривалій роботі чавунний радіатор може заростати (утворюється наліт), а це призводить до зниження тепловіддачі.
    Сталеві панелі виготовлені з низьковуглецевої сталі, що має високу корозійну стійкість. Але такі радіатори не варто застосовувати у відкритих системах, у яких є кисень, і в яких вони можуть швидко проіржавіти.
    Алюміній не кородує у воді, якщо не порушена утворена на ньому плівка, яка перешкоджає контакту алюмінію з водою.
Захищають ізсередини алюмінієві радіатори спеціальним полімерним покриттям. Покриття підвищує стійкість до корозії, перешкоджає утворенню наростів та засміченню радіатора. Стійким є покриття, розроблене фірмою Fondital. Радіатори, що мають захисне покриття довше, можуть працювати в опалювальних системах з підвищеними лужними та кислотними показниками.
Підвищену стійкість і надійність мають біметалічні радіатори.

   Заборонено монтаж мідних фітингів під час монтажу алюмінієвих радіаторів.
Під час монтажу алюмінієвих радіаторів опалення не можна ставити мідні фітинги.
При контакті міді та алюмінію алюмінієвий радіатор виходить швидко з ладу. Тому для підключення алюмінієвого радіатора використовуються сталеві фітинги.
     Необхідно правильно змонтувати радіатор.
При неправильному монтажі тепловіддача радіатора може знижуватися (дуже близько до стіни, занадто низько).
Частину тепла радіатор передає шляхом конвекції. При русі повітря навколо радіатора, ніщо не повинно йому заважати. Навколо нього має бути достатньо місця. Бажано забезпечити 10 см вільного місця зверху та знизу, а також близько 4 см до стіни.
     Перевагою алюмінієвих радіаторів є те, що їх можна збільшувати, змінюючи потужність.
Секції алюмінієвого радіатора з'єднуються між собою за допомогою ніпелів. При монтажі легко можна збільшити або зменшити потужність радіаторів, підібравши точно потужність радіатора для кожної кімнати. Крім того, часто буває, що сталася помилка, і потрібно зайве ребро прибрати або потрібно ребро додати. Якщо необхідно замінити пошкоджене ребро, його легко можна прибрати.