При роботі будь-який твердопаливний котел може утворювати конденсат на стінках котла та димоходу. На внутрішній стінці паливного бункера котла Ви його не помітите, просто знайте, що за певних умов там є конденсат і це погано. Коли конденсат на зовнішній стінці котла іноді при запуску його так багато, що калюжа під котлом стоїть, Ви його спостерігаєте. Конденсат може утворюватися періодично і постійно. Постійне утворення конденсату під час роботи твердопаливного котла свідчить про неправильну його експлуатацію, що призведе до опалення до передчасного виходу з ладу. Розберемо причини та намітимо правильні рішення у роботі котла.
Поява рясного конденсату можлива при неправильному підключенні котла або підвищеної потужності котла. За оцінками фахівців, неправильно підключено до 80% твердопаливних казанів в Україні. В основному так встановлені твердопаливні котли для приватного будинку.

    Правильно зібрана схема повинна обов'язково мати «котловий контур», який запобігає утворенню низькотемпературної корозії котла. Низькотемпературна корозія на теплообміннику відбувається, коли холодна вода (менше 55 градусів) надходить у казан, де високі температури. Цей контур забезпечить роботу котла за температури понад 55 градусів. Принцип роботи простий. Спеціальний клапан постійно стежить і підмішує при необхідності в «зворотні» нагрітий теплоносій з «подачі». Після нагрівання котла теплоносій прямує на другий контур, в систему опалення будівлі.

Для забезпечення найкращої продуктивності бажано включити в схему бак-акумулятор, який дасть можливість регулювати температуру подачі води в опалювальний контур, знижуючи її у відлизі, навесні та восени до температури нижче 55 градусів. Це дасть можливість працювати котлу в оптимальному режимі, з температурою 70-80 градусів, а в приміщення, що опалюється, буде подаватися теплоносій з пониженою температурою, припустимо, 40-50 градусів, і в будівлі не буде перегріву. Досягається значної економії палива. Це також важливо, коли використовується опалення за допомогою теплої підлоги.

Утворення кіптяви, обростання стінок котла нагаром, поява дьогтю на елементах котла та димаря – наступна проблема.

       Причина утворення такого явища - те, що температура в паливнику котла не є достатньою для повного випаровування речовин, що виділяються з палива.

       Рідкі та газоподібні речовини є у кожному виді твердого палива. При цьому у вологій деревині їх більше, у сухій менше. При підвищенні вологості дров теплотворна здатність зменшується, збільшується утворення дьогтю, конденсату та сажі.

  Нагар знижує його ккд і котли на твердому паливі зменшують строк служби. Утворення нагару та дьогтю відбувається у разі низької потужності, при якій працює котел, тобто за низької температури води в котлі. У період міжсезоння, коли в опалювальну систему не потрібно подавати теплоносій з температурою 70 градусів, котел експлуатують на мінімальній потужності, постійно обмежуючи доступ повітря в топку для горіння. Іншою причиною утворення дьогтю може стати нестача достатньої кількості вторинного повітря, тобто неправильне налагодження котла.

  Для підвищення довговічності роботи котла необхідно періодично проводити чищення внутрішньої поверхні.

   Відомо, що зіскребти сам дьоготь можна лише за температури в котлі близько 90?С. У цьому використовують різні скребки. Також для полегшення чищення котла застосовують лужні концентрати.

  Також можлива поява конденсату, дьогтю, сажі в димарях. Для зниження такого явища бажано застосовувати сухе паливо, а також димар необхідно періодично чистити. При можливості встановлюйте димар більшого діаметру, ніж мінімально допустимий.