В Україні понад половину осінньо-зимово-весняних днів сонячні, коли небесне світило роздає своє тепло. Розумні люди цю дармову, по суті, енергію навчилися перетворювати на цілком реальну економію на оплаті за опалення та за використаний для цього газ чи інші види палива. Причому, в даному випадку, йдеться не про складні і супердорогі водяні сонячні панелі, а про цілком доступний повітряний сонячний колектор, який працює без використання води, і вміє сонячне тепло перетворювати на цілком реальне тепло для наших будинків і квартир. – Подібні пристрої вже успішно застосовуються у країнах Західної Європи та Північної Америки, – розповідає заступник директора ТОВ «Гідротерм» Віктор Коваль. - Серед них можна назвати Швецію, Німеччину, Канаду, США та інші, хоча інтенсивність сонячного випромінювання у них менша. І їм вигідно. Вони поширені сонячні повітряні колектори, як додаткові джерела тепла для обігріву житлових, офісних, і навіть виробничих приміщень. - Що являє собою конструкція це колектора? - Вона, як і все геніальне, задоволена проста - спеціальна панель, розміром 2,0 м. на 1,0 м. (є і менші модифікації 0,7 і 1,4 м2), в якій вбудований алюмінієвий абсорбер, покритий прозорим матеріалом. полікарбонатом і яка встановлюється на сонячній стороні будинку. Уздовж нагрітої сонцем площини проходить повітря, що надходить з вашого приміщення. Вже підігріте повітря повертається в приміщення, що обігрівається, за допомогою вентилятора, який працює від сонячної панелі. Таким чином, споживач майже задарма отримує тепло.

Один колектор дає безкоштовно кількість тепла, що співвідноситься з теплом, що виробляється півторакіловатом електрообігрівачем.

  - Але тільки вдень і лише у сонячну погоду?

- Так, тільки за наявності сонця.

  Однак таких днів в Україні половина чи навіть більше і в ці періоди мешканець весь день отримуватиме постійний приплив теплого повітря. Ми стали першими, хто в нашому місті випробував роботу цього обладнання. На мій досвід використання колектора в житловому будинку, для обігріву в перехідний період - навесні та восени, нам було достатньо двох колекторів, щоб у сонячний день повністю вимикати газове опалення, і включати його ввечері о 19-20 годині, тільки на ніч. Зараз ми встановлюємо ще два колектори, щоб навіть у зимовий час також повністю вимикати газовий котел у сонячні дні.

Чотири колектори нам вистачить повністю обігріти чотири кімнати будинку. Ми зазвичай рекомендуємо один колектор на 20-30 кв. опалювальної площі, залежно від утеплення будівлі.

- Через що відбувається економія газу для опалення? Економія виходить від зменшення витрати газу. Кожному, хто встановить колектор, необхідно навчитися регулювати споживання тепла. Тобто знижувати витрати газу в сонячні дні. Однак, підкреслю відразу, сонячний колектор не може бути єдиним джерелом опалення. Він є додатковим обладнанням для підтримання комфортної температури в приміщенні, адже вночі, а також при похмурій погоді, він не зможе повністю обігріти приміщення. Але як додаткове джерело практично безкоштовного тепла він більш ніж корисний для приватного будинку і для більшості квартир, особливо - з автономним опаленням. Є технології акумулювання сонячного тепла на ніч, на кілька днів, і тоді з'явиться можливість опалюватись сонячним теплом вночі, і в похмурі дні.

У нас у планах будівництво та випробування теплового акумулятора.
– Якщо згадали про ціну, то питання – скільки ж коштує сонячний колектор?

- вартість від 10 до 13 тис грн залежно від розміру (модифікація 0,7; 1,4;, 2,0 м2)

- 12000 грн – не дорого? Все пізнається в порівнянні. Наша ціна в 2-3 разів нижча за імпортні аналоги. Звичайний термін окупності нашого сонячного колектора близько 2-3 років, що дуже добре. В подальші роки ви безкоштовно отримуватимете енергію для опалення. На час опалювального періоду з жовтня до квітня держава визначила дві вартості використаного для опалення газу: до 200 кубометрів і понад 200 кубометрів. Тому дуже важливо для кожного споживача не вийти за обсяг витрати газу 200 м3, коли діє пільгова ціна. І в цьому вам може допомогти сонячний колектор. За досвідом західних країн, за достатньої кількості колекторів, можна заощадити витрати на опалення наполовину. Але знову таки за умови, що споживач ретельно стежитиме за витратою газу і регулюватиме його подачу, а то й зовсім відключатиме.

Бажано, щоб опалювальний котел працював в автоматичному режимі, хоча можна ним керувати і вручну. Наш колектор працює в автоматичному режимі без підключення 220 В. З сонячного дня сонце включатиме вентилятор і вимикатиме його ввечері.

- Кому найвигідніше встановити повітряний колектор?

- Тим, у кого автономне опалення: газ чи електроенергія. Житлові будинки, офіси, магазини.

- А як квартири у багатоповерхових будинках?

– Технічно проблем немає. Якщо є південна сторона - колектор, звичайно, працюватиме, і дасть велику економію, якщо є автономне опалення або стоїть індивідуальний теплолічильник. А у кого немає автономного опалення, то буде просто комфортніше – тепліше у сонячні дні. Якщо у Вашій квартирі встановлено розподільник тепла на радіаторах і є можливість автоматичного регулювання теплоспоживання, столовий колектор суттєво зменшить Ваші витрати на опалення.

  - Як розміщується колектор?

- вертикально на стіні або горизонтально, або на похилому даху в будь-якому положенні.

– Переконали, що корисна річ. Звичайно. Адже у нас газ дорожчатиме. На заході газ дорожчий від 0,5 до 1 долара (23 грн.) за 1 м.куб. За такої ціни на паливо колектор стане ще вигіднішим і обов'язковим для впровадження в наших будинках. Крім того, враховуйте, що можуть бути перебої з газом, а колектор завжди обігріватиме вас. Крім того, він дуже надійний. Адже в ньому нема чого ламатися, він зможе працювати безвідмовно багато років.