Димар - це один з основних вузлів системи опалення, без якого неможливе нормальне функціонування котла. Як сталевий, так і цегляний димар для твердопаливного котла застосовується для відведення топкових газів та продуктів горіння палива назовні, виключаючи їх проникнення та забезпечує тягу. Установка димоходів для твердопаливних котлів процес досить складний, який потребує безліч спеціальних навичок та знань. Твердопаливний котел тривалого горіння не змінює структуру установки димоходу.

Для котлів працюючих на спалюванні твердого палива важливим параметром є тяга, тобто швидкість з якою дим просувається по димовому каналу на вулицю. Тяга ефективніша при найбільшій різниці значень температури всередині будинку і зовні і минимальным значенням поворотів димоходу.

Димохід може бути керамічним, з нержавіючої сталі, з вогнетривкої цегли.

Висота димоходу для твердопаливного котла може варіювати в межах від 5 до 10 м. Якщо він буде меншим, то не зможе забезпечити необхідної тяги, а перевищення максимального значення призведе до швидкого згоряння палива, що є економічно необґрунтованим.

Основні вимоги до димаря:

- димарі (труби) печей та інших опалювальних агрегатів на твердому паливі повинні забезпечувати повне видалення продуктів горіння в атмосферу;

-для кожної печі та кожного опалювального агрегату слід передбачати, як правило, окрему димову трубу;

- димові труби необхідно влаштовувати вертикально без уступів та без зменшення перерізу;

- площа перерізу димової труби повинна бути не менше площі димовідвідного патрубка опалювального агрегату;

-металеві труби повинні бути з високоякісної спеціально легованої сталі з підвищеною корозійною стійкістю, товщиною стінок не менше 1 мм;

-місця стиків ланок надсадних труб слід розміщувати поза міжповерховими та горищними перекриттями;

-у димових трубах необхідно передбачати пристрої для очищення каналів від сажистих відкладень;

- конструкції будівель із горючих матеріалів (стіни, перегородки, перекриття, балки), що примикають до димових каналів, слід захищати від займання обробками з негорючих матеріалів. при перетині димовими каналами конструкції перекриттів із горючих матеріалів необхідно влаштовувати горизонтальні обробки.

Якщо труба димоходу знаходиться в межах 1,5 м від ковзана даху або високого запобіжного парапету, то її верхній обріз повинен бути вищим на 0,5 м рівня цих конструкцій. Димар, розташований у межах 1,5-3,0 м від ковзана даху або парапету, повинен бути врівень з ними.

Розміщення димаря на даху можна подивитися на рис.1

Рис.1 Схема розміщення дмової труби на даху.

З'ясовуючи, як правильно зробити в будинку димар, слід врахувати кілька загальних правил:

-монтують елементи системи знизу догори;

- Внутрішню трубу системи слід вставляти в попередній елемент, а ось деталь зовнішнього контуру надягається на попередню. Це дозволить запобігти попаданню конденсату на утеплювач, розташований усередині контуру.

- для скріплення димовідвідних труб з відводами, трійниками та подібними елементами використовують хомути;

- місця з'єднань повинні перебувати поза товщиною перекриттів;

- для трійника зазвичай потрібно встановити опорний кронштейн;

- на кожні два метри димаря має припадати одне кріплення до стіни;

- фіксуючи димар на стіні, слід переконатися, що труба не утворює прогину;

- не допускається зіткнення димового каналу з будь-якими комунікаціями: газовою трубою, електропроводкою тощо;

-при проходженні покрівлі та перекриттів слід зробити відступ на 150 мм для труб з ізоляцією та на 300 мм для труб, що не мають ізоляції.

-не допускається створення горизонтальних ділянок димоходу завдовжки понад 1 м-код.

З'єднання основних конструкційних елементів, які мають котел і димар, передбачає використання герметика з термостійкими характеристиками. А якщо діаметр елементів не збігається, застосовуються перехідники спеціального типу. Одностінні та утеплені димарі збираються з використанням технології «труба в трубу». Сталеві димарі збираються з використанням технології «по конденсату». Елементи, розташовані між трійником та опалювальним обладнанням, збираються «по диму».

Димарі є важливою та невід'ємною складовою будь-якої сучасної системи опалення, де застосовуються твердопаливні котли. Для того щоб отримати максимально ефективне обігрів та виключити різні неприємності (у тому числі ситуації, що загрожують життю мешканців будинку) до вибору конструкції та матеріалів труб слід підходити з усією відповідальністю, враховувати технологічні вимоги та норми.