Вибираємо радіатор опалення.

Ринок сантехнічної продукції пропонує величезний вибір радіаторів, що відрізняються за матеріалом з якого виготовлені, технічними характеристиками, дизайном, габаритами, ціною. Розберемося в цьому хаосі та визначимося з вибором.

Перша та основна відмінність - за матеріалом з якого виготовлені: чавунні, алюмінієві, біметалічні, сталеві. Розберемо основні види.

Чавунні секційні радіатори. Класика жанру. Досі випускаються радіатори М-140 совдепівського дизайну. Паралельно на ринку вже є сучасний дизайн пласкоподібного ребра. Потужність одного ребра від 100 до 200 Вт. Мають підвищену прохідність, нейтральні до будь-якого неякісного теплоносія. Витримують тиск до 10 бар. До недоліків можна віднести його велику вагу (трудність в установці, транспортуванні), сумнівний дизайн (є звичайно шедеври лиття, але це інша історія), необхідність фарбування (при продажу радіатор ґрунтований), інертність (довго розігрівається і остигає), великий літраж (недолік у сучасному опаленні). Термін служби – 50 років.

Алюмінієвий. Секційний. Фарбований. Елегантний дизайн. Виготовляється методом лиття під тиском. Робочий тиск до 12 атм, опресувальний 18 атм. Найбільш ефективний по тепловіддачі через унікальні властивості алюмінію. Висока тепловіддача є перевагою та недоліком до певної міри. Невеликі прохідні отвори. Чи не дорогий. Головне не потрапити на поганий Китай.

Сталеві панельні радіатори. Прямокутна панель, що складається з двозварених металевих листів з поглибленнями, при зварюванні утворюють подості для проходження теплоносія. З тильного боку панелі для збільшення тепловіддачі приварюють П образну планку, що збільшує площу теплознімання поверхні. Мають різний типорозмір, варіанти підключення, що задовольняють будь-який запит. Розраховані на робочий тиск 6 – 8,7 атм, опресувальний – до 13 атм. Фарбовані, готові до експлуатації. З-за великої поверхні теплознімання гідні характеристики - м'яке опалення. Оптимальна, недорога ціна.

Біметалеві радіатори. Від слова "Бі" - два - поєднання двох матеріалів. Сталевий товстостінний трубчастий осердя облитий алюмінієм. Зовнішній вигляд алюмінієвого радіатора, прохідність подихана, до якості теплоносія не примхливий, витримує будь-який рахумний підвищений тиск. Найдорожчий із усіх вид.

Виробник. Ціна. Опалення, як дружина, хочеться один раз і надовго без проблем. Є думка, що на ньому не можна дуже економити. Купуючи бренд, знайте, що переплачуєте за ім'я від 20% до 40%. Взагалі, невідомі марки одноденки — на удачу. Стабільні середнячки можуть трохи гірше, але надійно. Гроші Ваші. Бажаю, щоб усі купували тільки найкраще.

Загальні ракомендації.

На центральне опалення ставити чавунні чи біметалічні. Вони мають великі прохідні отвори (пролетить те, що у вузьких каналах застрягне), нейтральні до поганого теплоносія, де часто відбувається неконтрольоване непідготовлене підживлення. В індивідуальному будівництві сталевий або алюмінієвий. Сталевий не повинен залишатися без води, інакше починає корродувати зсередини, а метал не дуже товстостінний.

Уважно підбирайте потужність радіатора. В характеристиках радіаторів опалення Ви знайдете значення потужності на максимально допустимих параметрах теплоносія 90*70* (подача/обратка). Але врахуйте роботу в такому максимальному режимі бажано лише за максимально низької температури «за бортом». Чим більший за площею теплознімання прилад опалення, тим більше тепла він віддасть приміщенню, навіть із теплоносієм з невеликою температурою. Чим менший за розміром опалювальний прилад у приміщенні, тим більше треба подати на нього температуру, щоб він зміг віддати необхідну кількість тепла. Знайте, що при високих температурах на поверхні опалювального приладу призведе до висушування повітря, знижується вологість у приміщення, спостерігається запах пилу, що згорів.

Усі заявлені характеристики тепловіддачі можливі лише за умови правильної установки. 100мм. знизу від поверхні підлоги до радіатора 50 мм. зверху до підвіконня, 30 мм. до зовнішньої стіни, бажано відбиває екран (+7% потужності), підвіконня трохи виступає за вісь опалювального приладу, якщо у Вас чавунний радіатор, то він не має 5 шарів фарби на своїй поверхні.

Встановлення. Правильне підключення. Основні: вгорі подача, внизу обратка. Сталеві мають готові рішення правильного розподілу теплоносія при нижньому підключенні, бічному підключенні. Розташовувати під вікнами. Один довгий радіатор гірший, ніж два сумарно ті ж довжини тому, що гірше прогрівається.