Як підібрати насос для крапельного поливу?

Настає поливальний сезон, але не завжди є час для поливу рослин. Для спрощення цього процесу було придумано систему краплинного поливу. Для цієї системи необхідний тиск води і крапельна стрічка, або трубка. Найчастіше використовують підключення до магістральної труби, але що робити, якщо такої немає? Необхідно купити насос, який качатиме воду з колодязя або ємності.

Але як підібрати насос для крапельного поливу?

Спочатку хотілося б сказати, що при виборі насоса бренд грає останню роль. Для того щоб підібрати потрібний вам насос, слід докладно вивчити їх потужність і умови використання. Не маловажним є і популярність даної моделі у вашому регіоні, це спростить пошук деталей та майстрів для ремонту вашого насоса.

Для того щоб підібрати потрібний насос для краплинного поливу, слід визначитися від куди гойдатися вода і ступінь її забруднення. Це може бути попередньо заповнена ємність, колодязь або свердловина. Далі ми розглянемо усі варіанти.

Вибір потужності насоса для крапельного поливу.

Для початку потрібно розрахувати споживання води нашими крапельними стрічками та трубками. Робимо це за простою формулою, рахуємо кількість наших крапель і множимо на витрату води з кожного отвору на годину. Крапельна стрічка, наприклад, витрачає 1.8 літрів води за годину з однієї краплі.

Потім потрібно порахувати потрібний напір насоса за формулою вертикальний 1 метр дорівнює 10 горизонтальним. Наприклад, якщо глибина занурення дорівнює 10 метрів, а довжина до ділянки від насоса дорівнює 200 метрів, то формула буде така:

10 м + 200 м \10 = 30 м

Вам потрібен насос з номінальним напором 30 м. Важливу роль так само відіграє перший показник, який ви розрахували на нього, теж потрібно впиратися. Якщо ви вирішили, що споживання води вашою крапельною стрічкою дорівнює 1000 л/год, то вам потрібен насос саме з таким напором. Тепер поговоримо про різні види насосів та підберемо потрібний вам.

Який насос вибути для краплинного поливу з колодязя, річки, свердловини, басейну?

Вам підійде поверхневий насос вихровий або відцентровий. Схема роботи поверхневих насосів не є складною. Насос ставлять на поверхню (тому і поверхневий), один шланг занурюють у джерело, інший використовують як поливальний шланг або підключають до системи.

Насос краще ставити на гумовий килим і на рівну поверхню так ви зменшите шум, що створюється наосом. Для занурення в джерело не можна використовувати звичайний гумовий шланг, оскільки він стискається і перекриває прохід води.

Якщо ваше джерело води чисте (наприклад басейн) то вам потрібен вихровий поверхневий насос. ККД такого насоса вдвічі менше, але за таких же характеристик як відцентровий дасть у п'ять разів більший тиск.

При встановленні відцентрового поверхневого насоса та оснащення його додатковим фільтром його можна використовувати у дрібній річці. Відцентровий насос не такий чутливий до домішок та сміття, яке може потрапити з річки.

Поверхневий насос використовують на невелику висоту занурення (до 10 метрів). Шланг для занурення не повинен перевищувати цієї довжини. Т. е. не рекомендується збільшувати довжину шланга щоб поставити насос біля себе (якщо річка в 300 метрах).

До плюсів цих насосів відносять віялове включення та відключення без шкоди поверхневому насосу. Можете скільки завгодно включати та вимикати насос коли вам зручно, без шкоди техніці. Великий тиск, який створює насос, дає можливість поливати на 25 метрів у довжину.

Що робити і який насос вибрати, якщо поряд з вами тільки брудне джерело?

Рішенням для цих ситуацій буде дренажний насос. Такі насоси створюють спеціально для відкачування води із брудних джерел болота, ставка, брудної річки. У дренажний насос вмонтований подрібнювач, який перемелює весь бруд практично в порошок.

Мінус дренажного насоса - це слабкий тиск, якого точно не вистачить для роботи крапельної системи.

Для того щоб ваша крапельна система працювала, вам потрібно відкачану воду направляти в спеціальні ємності для води. А потім іншим насосом для відкачування води з ємності направляти в систему або відразу поливати город.

Також мінусами вищенаведених насосів є низька температура води. Багато дачників вирішують цю проблему встановлюючи ємність для води, в якій вона накопичується та гріється. Там же осідає сміття, якщо ви відкачували воду з брудного джерела. Потім нагріту воду поверхневим насосом або насосом для відкачування води з ємності направляють у систему крапельного поливу або відразу поливають грядки.

Який насос вибути для крапельного поливу із ємності?

Для цього рекомендується придбати спеціальний насос для відкачування води з ємності. Даний насос простий в експлуатації, важить у середньому 4 кг і дозволяє відкачувати воду на 1,2 м. Він не створює великого шуму, легко закріплюється та запускається.

Дані насоси часто йдуть із вбудованим фільтром, але навіть це не рятує від 100% фільтрації і вам доведеться іноді чистити сам насос від бруду. Деякі дачники встановлюють палицю на ємність і підвішують насос на ній так, щоб він не діставав до дна 5-10 см.

Висновок.

Ось в принципі це все, що потрібно вам знати при виборі насоса для вашої системи. Хоча, як показує практика, найкращим насосом для системи "крапельний полив" є саме відцентровий насос. Адже тільки він може працювати тривалий час, не перегріючись і не створюючи навантаження на мотор. Також при виборі насоса врахуйте, що крапельна система працює тільки при тиску від 0.4 бар.