Як вибрати агроволокно?

Агроволокно

  Незважаючи на те, що агроволокно з'явилося на нашому ринку вже понад п'ятнадцять років, не так багато людей знає про його переваги та використовує його. У цій статті ми постараємося докладно пояснити, що є агроволокном, чим різні його види відрізняються і як правильно його застосовувати.

1. Що таке агроволокно?

Агроволокно ("спанбонд") - є покращеною альтернативою поліетиленової плівки. При цьому застосування не обмежується парниками. Його плюси безперечні. Наприклад ні для кого не секрет, що для отримання багатого врожаю необхідний клімат. Що включає в себе температурну відповідність ґрунту та повітря. Також потрібен необхідний рівень вологості та ультрафіолету і звичайно захист від перемерзання, негоди, а також шкідників та птахів. Догляд за насадженнями також включає боротьбу з бур'янами методами, які б не пошкодили самим рослинам. Так всі ці трудомісткі питання вирішуються одним лише застосуванням агроволокна. Це неймовірно дієвий метод. Незважаючи на те, що агроволокно з'явилося на нашому ринку вже понад п'ятнадцять років, не так багато людей знає про його переваги та використовує його. У цій статті ми постараємося докладно пояснити, що є агроволокном, чим різні його види відрізняються і як правильно його застосовувати.

1. Що таке агроволокно?

Агроволокно ("спанбонд") - є покращеною альтернативою поліетиленової плівки. При цьому застосування не обмежується парниками. Його плюси безперечні. Наприклад ні для кого не секрет, що для отримання багатого врожаю необхідний клімат. Що включає в себе температурну відповідність ґрунту та повітря. Також потрібен необхідний рівень вологості та ультрафіолету і звичайно захист від перемерзання, негоди, а також шкідників та птахів. Догляд за насадженнями також включає боротьбу з бур'янами методами, які б не пошкодили самим рослинам. Так всі ці трудомісткі питання вирішуються одним лише застосуванням агроволокна. Це неймовірно дієвий метод.

Тепер трохи про сам матеріал. Агроволокно або спанбонд, це поліпропілен, тобто полімер (але екологічно чистий), що має дуже тонку структуру і нагадує звичайне полотно. Завдяки своїй нехитрій структурі, він і зумів поєднати низку позитивних якостей. Тобто, цей матеріал дозволяє проникати сонячним променям (але є винятки, про що пізніше), одночасно захищаючи від впливу ультрафіолету, і чудово пропускає вологу. При цьому світло та волога приходить у таких пропорціях, що нормалізує мікроклімат під собою до ідеалу. Тому рослини і ґрунт, накритий агроволокном, набагато краще почуваються в даному середовищі і в результаті все ефективніше росте і плодоносить. І заходи використання спанбонду майже безмежні, це і овочеві культури, і плодові дерева, і квіти.

2. Біле та чорне агроволокно.

Якщо ми вже переконали використовувати агроволокно у своєму саду чи городі, настав час навчити вибирати його. І першим завданням буде пояснити різницю між чорним та білим спанбондом, але готуйтеся, це лише один із кількох критеріїв класифікації. Другий важливий параметр, це густина агроволокна. Для одиниць вимірювання щільності використовують питому вагу матеріалу, наприклад, 50 г/кв. м. Якщо ця цифра нижча, значить вага матеріалу на квадратний метр також менше, а значить, товщина волокна зменшується. Колір і вага, це два основні параметри, і все це ми зараз детально розглянемо на «живих» прикладах.

Використання агроволокна у ландшафтному дизайні.


2.1. Біле агроволокно.

Білий тип агроволокна майже аналогічний у використанні, як і поліетиленова плівка. Тобто їм можна вкривати парники, але одночасно його можна і безпосередньо використовувати для укриття рослин і дерев. Для саду, із білого агроволокна можна робити своєрідні мішки, ковпаки та утеплювати ними дерева не лише навесні, а й на всю зиму. На грядках можна або робити найрізноманітніші парники, або просто після засівання культури накривати безпосередньо землю. Сходи культур самі піднімуть спанбонд, але за бажання можна допомогти, злегка зменшивши натяг. При прополюванні та інших роботах агроволокно легко знімається і потім назад накладається. Зверніть увагу, його можна і бажано використовувати до самого збирання врожаю, і влітку, і навесні його наявність тільки в плюс. Але тут важливо правильно вибрати густину білого агроволокна, і про це ми детально розповімо у наступній класифікації білих типів.

.1.1. Агроволокна білі 17, 19 та 23 г./кв. м.

Найтонше агроволокно має вагу 17 г на квадрат. Його та інші тонкі типи (19 і 23 м/кв. м) безпосередньо викладають на грунт поверх посадженого насіння або розсади. Перевага тонких агроволокон у високій світлопередачі, тому вона краще підходить для більш світлолюбних рослин, хоча це не означає, що щільніші волокна набагато гірші, зовсім ні, різниця мінімальна. Переходячи на цифри, агроволокно з вагою 17 г/кв. м. пропускає близько 80% світла, а найбільш щільне (60 м/кв. м) – близько 65%. Інший плюс спанбонда із щільністю 17 у його легкості, тобто навіть найтендітніші рослини легко піднімуть таку вагу. А якщо говорити про мінуси, які відносні, то це лише низький поріг захисту від заморозків. Агроволокно типу 17 вбереже лише від заморозків до -3 градусів. Агроволокна з вагою 19 г/кв. м. вже витримують морози до -4, а тип 23 - до -5 градусів, але все залежить і від виробника, якості агроволокон, а це можна дізнатися лише досвідченим шляхом або на основі відгуків покупців. Якщо скоротити зазначені цифри на 1 градус, то навіть не дуже якісний спанбонд все ж таки витримає такі напасті холоду.
 

2.1.2. Білі агроволокна 30 та 42 г./кв. м.

Агроволокна з вагою 30 г/кв. м. більш щільні та розраховані як для безпосереднього укладання на грядки, так і для створення тунельних парників. Легко витримує заморозок -5 градусів, добре захищає рослини від вітру, граду, навіть снігу. Різниця між першими типами у кращій фортеці та трохи гіршому проникненні світла. Аналогічно агроволокна типу 42, які мають ті ж плюси та мінуси. Єдине, що варто додати, спанбонд із вагою від 42 г/кв. м. ефективніше використовувати на парники. Але якщо бувають заморозки до 7 градусів морозу, тоді вкрити грядки можна їм і безпосередньо, негативів від цього не буде, просто перші типи стануть більш ефективними та оптимальними з погляду грошових витрат на матеріал.


2.1.3. Біле агроволокно на 60 г/кв. м.

Найщільніший спанбонд має масу 60 г для кадратного метра, що робить його надійним для найвітряніших районів. Витримує цей тип морози до -10 градусів. Відмінно підходить через свою фортецю для парників та саду. Часто його використовують для укриття чагарників та дерев на зиму, а також для укриття полів у зимовий період як альтернативу сніговому покриву.

Як бачимо, біле агроволокно має цілу низку типів і кожен несе деякі відмінності щодо застосування та характеристик. Але загалом, якщо не вгадати з типом, шкоди не буде, просто ефективність трохи знизиться. І варто відразу сказати, що спанбонд не такий дорогий матеріал, купити його може дозволити кожен навіть кількох десятків соток землі. До того ж, при дбайливому догляді його можна використовувати 2-3 сезони без проблем.

2.2. Чорне агроволокно (мульчуюче агроволокно на 60 м/кв. м).

З білим розібралися, настав час перейти до чорного типу. Його призначення зовсім не схоже на перший тип. Чорне агроволокно призначене для мульчування, а чи не парникового ефекту. Тобто якщо під біле волокно проникає світло і рослини під ним ростуть і піднімають його, то під чорним агроволокном не росте нічого взагалі. І суть його, щоб, по-перше, повністю позбавити життя бур'яни, по-друге, знову ж таки створити потрібний клімат, але вже не на поверхні грунту, а тільки в землі. Принцип використання простий, чорне агроволокно розстилають на грунт, де йде посадка, і в отвори, що прорізають, садять або розсаду, або насіння. В результаті, зростання йде лише у прорізах, в інших місцях через відсутність сонця не росте нічого. Зате туди надходять вода, повітря і грунт усередині живе нормальним життям, гниль і пліснява там, однозначно, не заводиться, тільки відмінний мікроклімат, і завжди тепла земля. До речі, ще один позитив чорного агроволокна може зберегти чистоту плодів. Наприклад, якщо посадити на такий матеріал полуницю, вона завжди буде чистою та доглянутою, а видаляти бур'яни по шість разів на сезон не доведеться взагалі. До того ж, для тієї ж полуниці допускається використовувати покладене агроволокно більше року протягом кількох сезонів, тому рухати його на осінь не доведеться (хоч і бажано). За типом чорний спанбонд найбільш популярний вагою 50-60 г/кв. м., якщо вага вища – це вже агротканина, тобто – зовсім інша тема розмови. І щоб повністю розкрити межі використання чорного агроволокна, наведемо ще один добрий приклад. Якщо треба зробити з цілини город, не треба перекопувати руками тонни землі, достатньо все застелити чорним спанбондом і можна навіть зробити посадку культур, урожай буде однозначно, а трава та бур'яни через рік просто зникнуть через відсутність світла (так, звичайно, не обробляють цілину, але таке можливе).

Ще зауважимо, що допускається використовувати біле та чорне агроволокно одночасно, що дозволить позбутися бур'янів і створити позитивний мікроклімат не тільки в ґрунті, а й на поверхні ділянки. А сфери застосування обох типів, як бачимо, справді широкі, адже сад та город не єдине місце, де потрібні здорові, красиві та плідні рослини. Оформити галявину, газон біля будинку або допомогти троянд цвісти на заздрість усім. Агроволокно чудово допоможе менше приділяти уваги прополюванню і завжди мати квітучу зелень навколо будинку, а не користуватися цим - дурість. І на цьому ми вже можемо поставити жирну точку, але трохи доповнити все ж таки варто, адже питання однозначно деякі залишилися.


3. На скільки агроволокно дороге?

Ціни на агроволокно, як ми вже згадували, відносно низькі. Звичайно, все залежить від густини, але в цілому враховуючи, що вистачить його не на один сезон, це зовсім не великі витрати. Адже витрачені працю та кошти на прополювання та добрива рослин – витрати набагато більші.


4. Як продається агроволокно?

Агроволокно продається у рулонах. Найпопулярніші розміри: по ширині – 1.6 чи 3.2 м, по довжині – 10 м і більше (буває по 1500 м). Є й інші розміри, все залежить від виробника, але ці найпопулярніші. Якщо ділянка маленька, тоді рулони по 10 м ідеально підійдуть, якщо це гектари полів, тоді щонайменше на 500 м із шириною 3.2 м, там і знижки будуть приємні.

Мабуть, ми вичерпно висловилися щодо введення інновацій у сільське господарство. І як вибрати агроволокно ми однозначно розібралися, залишилося його купити та перетворити свій сад чи город до невпізнання. Якщо старанно працювати, тоді після застосування новинки врожай однозначно зросте та порадує за будь-яких умов погоди відмінним результатом.