Опалення газовими котлами для підприємців ніколи не була дешевою витівкою. Останнім часом дедалі більше їхня кількість активно купують котли на твердому паливі. Частина замовників відмовляється від цієї витівки через відсутність технічної можливості.

З метою економії коштів замовника ми пропонуємо котли вітчизняного виробництва. Зовні та всередині, по суті, є копіями імпортних титулованих виробників. Єдине, чого не помацаєш і часто не знайдеш у паспортних даних для порівняння з імпортними котлами, це матеріал, з якого виготовлений твердопаливний котел (марка сталі). Ціна, звичайно, українська і це не може не радувати. Гарантія до 3-х років, обслуговування.

Отже, вибір казана. Почнемо по порядку.

Перше. Вибираємо основне паливо. Яке тверде паливо Ви можете отримати у Вашому місці проживання? Є можливість, наприклад, заздалегідь закуповувати свіжі спиляні дрова і зберігати їх рік. Або поряд через паркан виробник паливних брикетів або пелет. Може їсти тріска або тирса безкоштовно або майже задарма. Може вугільна копанка у власності родичів ітд.

Найдешевше на одиницю тепла – вугілля. З нашого минулого життя, багато хто з жахом згадує "бабусину піч", 50% золи, бруд до і після згоряння. Є сумніви щодо можливості дістати якісне вугілля у своєму місці проживання. Частково Ви маєте рацію. Про вугілля скажу, що Донбас може поставити якісні марки вугілля з перевіреною високою калорійністю і низьким вмістом золи 8-10%. Щоправда, купівля менше 20 тонн не в Східних регіонах нашої неподільної батьківщини приведе до дорогої транспортної складової.

Дрова для багатьох районів – доступне та недороге паливо, тому твердопаливний котел на дровах це те, що Вам потрібно.

Пеллет. Є біла (з дерева), сіра (дерево і кора), альтернативна (з лушпиння соняшнику, соломи та ін. культур). Це переважно дуже зручне паливо для котлів з автоматичною подачею. Уважно читайте інструкції цих твердопаливних котлів. Там можуть бути вимоги до такого виду палива.

Тирса, тріска. Дуже дешеве паливо – відходи деревообробки. Спочатку віддають безкоштовно, потім не дорого. Врахуйте, що мокра тріска може спалахувати (загорітися), зберігати тільки в сухому вигляді. Є можливість автоматичного подавання в котел.

Папір, лушпиння соняшника, шкаралупа горіха, зерно, все, що горить.

Наступне велике чи маленьке питання – складські та заготівельні можливості. Порахувати кількість палива на сезон Ви можете самі. Наприклад, дивіться в характеристиці котла споживання на номінальній потужності за годину, множите на дні опалювального сезону (180) і на творчий коефіцієнт (0,6-0,7) не завжди котел працюватиме на максимальній потужності. Отримуєте витрати палива в кг або тоннах. Перекладайте у кубічні метри. І прикидаєте, де Ви це все господарство зберігатимете. Або при необхідності підвозити. Окрема історія – заготівля дров. Крім території для заготівлі та складських приміщень не дешево обійдеться рубка, пиляння, складування. Ручне обладнання або механізми для цих заходів схильні до фізичного зносу, іноді дуже швидко. Техніка безпеки під час виконання таких робіт виходить першому плані.

Плавно перейшли до питання завантаження палива у котел. Ручне завантаження або автоматичне – вибір за вами. Автоматична – дуже добре та зручно. Ручна – дешево. (див абзац вище)

Казани на твердому паливі всі підлогового виконання.

Енергонезалежні моделі підійдуть там, де проблеми з подачею електрики. Котли з вентиляторами, електронним керуванням вимагають стабільної напруги у мережі. Для страховки передбачити автономне електропостачання цього електрообладнання хоча б на деякий час.

Котли поділяю на багаття, тривале горіння, супер тривале горіння, піролізні.

Костровий твердопаливний котел – найпростіший у виконанні («тумбочка», де горить паливо та прямий вихід у димар) і найдешевший. Паливо прогорає швидко, заявлене ККД близько 76%. Підвищена вимога до приймального димаря т.к. на виході димових газів іноді дуже високі температури.

Тривалого горіння – з автоматикою керуючої процесом горіння, за рахунок регулювання подачі первинного (іноді та вторинного) повітря в топку. Бажана робота на 50% та більше потужності. Відбувається процес часткового піролізу. Час роботи на одній закладці 5-16 годин.

Супертривалого горіння – котли бочкоподібної форми з порційною закладкою палива та нижнім горінням. 2-3 доби, залежно від режиму, можете не підходити. Потім – чищення, перезавантаження і за новим.

Піролізні. Через великі температури і нестачу кисню відбувається цей «чарівний» процес. З деревини виділяється газ та згоряє. ККД він не додає, але спалюється все (попелу дуже мало), вихлопу з димової труби не видно взагалі (майже). Працює на одній закладці стабільно та довго. Може працювати на малих потужностях. Споживає лише сухі дрова.

Спілкуючись із замовником та проходячи з усіх питань, пов'язаних із підбором твердопаливного котла, можна вибрати те, що треба тут і зараз.

Хочу загострити увагу, що купити твердопаливний котел справа не хитра. Безпечна та тривала робота цього обладнання буде ТІЛЬКИ у разі правильного проектування системи. Обв'язка сучасного твердопаливного котла повинна передбачати захист від перегріву, безпеку у разі відсутності електроенергії, контур обв'язування котла для захисту від низькотемпературної корозії, автоматику на накопичувальну ємність та багато іншого. Варіантів безліч. Одного правильного немає. Метод «тику» або «і так минеться» може закінчитися сумно. Залучайте фахівців.